Map of competition place
Welcome to Riga Map of Riga
  Shuttle service  
alt

 

 

International Dancesport Festival - Baltic Grand Prix 2018

Place: Kipsala international Exhibition Centre, Kipsalas 8, Riga, LATVIA

Organizer: Dance Centre “ Spektrs” ( director- Aigars Svars)

 Internet live broadcast on 15th and 16th of December
starting from 19:00 (18:00 in CET zone)

WDSF World Youth Latin Championship official hotels: BELLEVUE Park Hotel Riga and RIXWELL ELEFANT Hotel .

BELLEVUE Park Hotel is located 2,5 km form the competition place, 8 km from the airport

RIXWELL ELEFANT Hotel is located 4,5 km from the competition place, 6 km from the airport

Please inform us about your participation on this competition as Hotel grouping depends on that!

PARTICIPANTS
WDSF World Youth Latin Championship

1.
Danila Sitovs - Violetta Levchenko LATVIA
2.
Nikita Toms - Laura Sturaine LATVIA
3.
4. Francisco Pedrosa - Mariana Alcobaca PORTUGAL
5. Andre Ferreira - Teresa Jesus PORTUGAL
6. Ethan Brock – Jasmine Saunders ENGLAND
7.
Kristers Smits – Liza Shlimovich USA
8.
Kevin Filipczak – Danielle Malpa USA
9.
Gary Tsan – Shannen Tan SINGAPORE
10.
Zivojin Suvajac – Isidora Cvijetic Bosnia and Herzegovina
11.
Erik Heer - Juliane Engelka GERMANY
12. Justin Lauer - Alisia Trunov GERMANY
13.
Miroslav Bonev - Emiliya Dzhelebova BULGARIA
14.
Martin Kyuchukov - Katerina MIteva BULGARIA
15.
Gianmarco Sposato - Aurora Ranvestel ITALY
16.
Michele Musella - Johana Musella ITALY
17.
Andrej Dimovski - Tatjana Jakovska MACEDONIA
18.
Viktor Nedelkovski - Nina Manasievska MACEDONIA
19.
Tim Grabenwoger - Natalie Cremar AUSTRIA
20.
Nikoloz Mujiri  -  Anna Neubauer AUSTRIA
21.
Tomer Zveniatsky - Stefany Tzukerman ISRAEL
22.
Shon Burshteyn - Erica Di Maria   ISRAEL
23.
Nikita Babaev - Michelle Bromberg CANADA
24.
Eli Blyuss - Beatrice Oberferd CANADA
25.
Kosei Sotome – Eika Sotome JAPAN
26.
Kazuhiro Ishigaki – Honami Miki JAPAN
27.
Karolis Burneikis – Izabele Sekaite LITHUANIA
28.
Augustinas Trinkus – Neda Elena Salugaite LITHUANIA
29.
Alexandros Saoulidis - Andreea Alexandra Orha GREECE
30.
Artyom Bodrov - Anastasiya Shin KAZAKHSTAN
31.
Maxim Shevchenko - Angelina Logachyova KAZAKHSTAN
32.
Axel Jehrlander - Ines Maria Stefanescu SWEDEN
33.
Wang Tian - He Jieruo People's Republic of China
34.
Yu Chejun - Xu Chang People's Republic of China
35. Philipp Hofstetter - Anissia Enes SWITZERLAND
36. Pavel Mandlik - Sarah Johannesova Czech Republic
37. Marian Hlavac - Tereza Maturova Czech Republic
38. Konstantinos Athanasiadis - Evgenia Polychronopoulou GREECE
39. Dmitri Borovski –  Alisa Alexandrova FINLAND
40. Eetu Lämsä – Emilia Prykäri FINLAND
41. Victor Dulac - Anisa Farhi BELGIUM
42. Axel Sampino  Anna Zgonnikova FRANCE
43. Antonio Mosa  Mihaela Antonova FRANCE
44. Arseni Shastakou  - Maryia Sabanskaya BELARUS
45. Anton Kireyeu -  Elina Viadzenikava BELARUS
46. Vladislav Untu - Polina Baryshnikova MOLDOVA
47. Vakaris Apvinis - Nina Dudoglo MOLDOVA
48. Artem Oberemok - Ema Tomášová SLOVAKIA
49. Patrik Buda - Silvia Budová SLOVAKIA
50. Nal Lakic – Jasna Potocar SLOVENIA
51. Nino Djordjevic  – Ana Gedl SLOVENIA
52. Donovan Kirrare - Hannah Kelly IRELAND
53. Elvin Constantin - Desislava Trifonova IRELAND
54. Egor Kulikov - Maria Goroshko RUSSIA
55. Evgeny Nikitin  - Julia Khurtina RUSSIA
56. Samvel Sargsyan - Sofi Harutyunyan ARMENIA
57. Istvan Novak - Daniella Sebesi HUNGARY
58. Mark Nagy - Fanni Unger HUNGARY
59. Vladyslav Stepanskyy - Iryna Budynkevych UKRAINE
60. Vladyslav Svoren - Oleksandra Syrkasheva UKRAINE
61. Nikita Myakshin - Milena Papazian ARMENIA
62. Mark Richard Jürna - Lisette Metsalu ESTONIA
63. Ruudi Veidemann - Katriin Sõõrumaa ESTONIA
64. Patrik Seretin – Ema Pilic CROATIA
65. Lovro Perakovic - Lea Stanic CROATIA
66. Jakub Kacprowicz – Zuzanna Szpak POLAND
67. Jan Bednarz  – Wiktoria Lassak POLAND
68. Gustav Imanuel Skovbon - Luca Kiss DENMARK
69. Emil Brink - Victoria Amstrup Christensen DENMARK
70. Shefler Aleksandr - Melnikova Kristina KYRGYZSTAN
71. Alekse Yazeuski - Lusjana Gjergj ALBANIA
72.
Andrey Prikhodko - Nora Corpas SPAIN
73.
Joan Albelda - Vanessa Maroto SPAIN
74.
Tan Yee Siang  - Zara Eliza Binti Ghazie Yeoh MALAYSIA
75.
Ömer Fırat Kaya - Doğa Çelikkol TURKEY
76.
Vetle Kleveland   -  Norunn Ringvoll NORWAY
77.
Rasmus Sokrates Thorbjoernsen Guttorm  - Alina Vaarvik NORWAY
78.
Nitu Marius Eric - Iosib Antonia Ioana ROMANIA
79.
Mihai Cristian Alexandru - Ababei Melisa Roberta ROMANIA
80.
Ata Erdem Turk - Doga Yurtyeri TURKEY
81.
Le Dmitriy - Babayants Violetta UZBEKISTAN




PARTICIPANTS
WDSF PD World Championship Showdance Standard

1.
Valentin Lusin - Renata Lusin GERMANY
2.
Stanisław Wołyniec  – Katarzyna Tuńska
POLAND
3. Sean Smullen – Aimie Leak IRELAND
4. Andriy Turkiv – Elyzaveta Vysotska UKRAINE
5.
Pietro Ciraci - Rosy Rodia ITALY
6. Denys Fedorchenko – Anastasiia Molchanova UKRAINE
7.
Evgeny Klochkov - Lilia Semina RUSSIA
8.
9.
Steeve Gaudet - Marioara Cheptene FRANCE
10.
Kamil Kędra  – Aleksandra Froń POLAND
11.
Attila Budai - Lilla Barna HUNGARY
12.
Anatoly Kupchik - Julia Koliagina RUSSIA
13.
Andrey Motyl - Ekaterina Kim RUSSIA
14.
Krzysztof Musioł- Karolina Anioł POLAND



AGE RESTRICTION


According WDSF Competition Rules
Rule E-2


Age group Year of the competition 2018
Year of birth
Juvenile I 2009 or later
Juvenile II 2007 or 2008
Junior I 2005 or 2006
Junior II 2003 or 2004
Youth 2000, 2001 or 2002
Rising Stars 1999 or before
Under 21 1998 - 2001 or 2002
Adult 1999 or before
Senior I One partner 1983 or before, other - 1988 or before
Senior II One partner 1973 or before, other - 1978 or before
Senior III One partner 1963 or before, other - 1968 or before
Senior IV One partner 1933 or before, other - 1958 or before
 

Map of competition place
alt



 
 
***